Kapat

Kiralama Koşulları

Bizimle (Europcar Türkiye – FAZ Oto Kiralama A.Ş.) ve Kiralayan (Müşteri) arasında geçerli olan Genel Kiralama ve Araç Teslim Koşulları

1. Bizimle Olan Sözleşmeniz

Tüm Europcar Kiralama Koşullarına ek olarak, Europcar Karavan'ı kiralamak isteyen müşterilerimiz aşağıda koşulları da sağlamakla yükümlüdür.

Bu sözleşmeyi imzalamakla bizim Kiralama Koşullarımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Lütfen dikkatle okuyunuz. Tarafınızdan anlaşılmayan konular varsa kiralama yaptığınız ofis çalışanlarına sorabilirsiniz. Dönüşünüzde kiralamanızla ilgili bir şikâyetiniz veya sorunuz olursa kiralama sözleşmesini sonlandırmadan önce bunları belirtiniz. Herhangi bir nedenle kiralama yaptığınız ofiste sorularınıza cevap bulamaz ve sorununuzu çözemezseniz, 45 gün içinde merkezimizdeki müşteri hizmetleri birimimize yazınız. Europcar bu prosedüre uyulmaması durumunda sorumluluk kabul etmeyecektir.

Kiralama için gerekli evraklar ve koşullar

Kiralama yapılabilmesi için ehliyet ve yaş şartları kiralayan ve ek sürücüler için aşağıdaki gibidir:

Ekonomik Grup                                                                : En az 1 yıllık geçerli ehliyet ve 21 yaşını doldurmuş olmak.

Orta Grup                                                                            : En az 2 yıllık geçerli ehliyet ve 23 yaşını doldurmuş olmak.

SUV Grubu                                                                          : En az 2 yıllık geçerli ehliyet ve 25 yaşını doldurmuş olmak

Minivan, Premium ve Luxury Grup                  : En az 3 yıllık geçerli ehliyet ve 27 yaşını doldurmuş olmak.

Motor Karavan                                                               : En az 3 yıllık geçerli ehliyet ve 25 yaş veya üzeri olmak.

Kredi Notu

Geçerli Fanaliz notuna sahip olmak.

Ehliyet

Latin alfabeli ehliyet kullanmayan kullanıcılar (Rusya, Çin, Arap Ülkeleri, Yunanistan vb.) kiralama sırasında kendi ehliyetlerinin yanında geçerli uluslararası ehliyet ve pasaportlarını ( T.C vatandaşı değilse) ibraz etmek durumundadır.

Araç Grubu

Rezervasyonunuz araç grubu garanti edilerek onaylanmıştır. Herhangi bir marka garantisi yoktur. Ancak, İlgili ofise gittiğinizde uygunluk olması halinde rezerve ettiğiniz grupta yer alan marka araçlardan temin edebilirsiniz. 

Kredi Kartı – Ödeme Koşulları

Online - hemen ödeme, kiralama bedelinin ve seçilen ek hizmet bedellerinin online olarak ödeneceğini belirtir. Eğer kiralamaya ek olarak diğer hizmetlerden de satın alınmak istenirse, bu hizmetlerin bedeli satış ofisinde aracı teslim alırken ödenebilmektedir. İnternetten ödeme esnasında kart sahibi ve rezervasyon sahibinin aynı kişi olması zorunluluk olmayıp kiralama esnasında kendisine ait bir kredi kartı ibraz edebiliyor ve depozito işleminin gerçekleşiyor olması gereklidir.

Europcar Türkiye, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı gerçekleştiremediği takdirde müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamı iade edilmektedir.

Kiralama sırasında adınıza düzenlenmiş ve geçerli kredi kartınıza araç gruplarına ve muafiyet bedellerine göre 2000.- TL – 4000.- TL değişen tutarlarda bloke konulacaktır. Bankacılık işlemlerine bağlı olarak, bloke edilen ücretin hesabınıza yansıması, kiralamanızın bitiminin ardından olası ilave bir ödeme yükümlülüğü olmaması halinde mümkün olacaktır. Bu süre bankacılık işlemlerine bağlı olarak 10 - 15 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Buradaki gecikme nedeni Europcar Türkiye değil, bankacılık işleyişidir. Ofislerde nakit bloke ve nakit ödeme kabul edilmeyecektir. Ön ödemeli rezervasyonlarda kredi kartında bloke miktarı kadar, ön ödemeli değilse kira bedeli dâhil olmak üzere yeterli limit olmaması, kiracı adına geçerli kredi kartı sunulamaması ya da ehliyet koşullarının sağlanamaması durumunda rezervasyon onaylansa dahi araç verilmeyecektir. Yerinde ödeme seçenekli yapılan rezervasyonlar için de yukarıda belirtilen koşullar aynı şekilde geçerlidir.  Üst ve Lüks sınıf kiralamalarında kiracının kendi adına ait 2 adet kredi kartı bulundurması gerekmektedir, kira ve depozito bedeli ofiste tahsil edilir.

Provizyon Bedelleri

Ekonomik Grup                                                       : 2000 TL.

Orta Grup                                                                   : 2500 TL.

SUV Grubu                                                                 : 3000 TL

Minivan, Premium ve Luxury Grup          : 4000 TL - 10000 TL (2 Kredi Kartı)

Motor Karavan                                                       : 3500 TL.

 

Muafiyet Bedelleri ( CDW )

Ekonomik Grup                                                       : 15000 TL.

Orta Grup                                                                   : 20000 TL.

SUV Grubu                                                                 : 25000  TL

Minivan                                                                        :  30000 TL

Prestij , Premium, SUV+                                  : 40000 TL

Luxury                                                                         :  50000 TL

 

Kiralama Süresi

Kiralama süresi 24’er saatlik periyotlar üzerinden hesaplanır. Aylık kiralama süresi 30 gün üzerinden hesaplanır. Kiralamanız, kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren başlar ve 24 saatlik sürenin dolmasıyla 1 kira gün olarak hesaplanır.

Uluslararası Europcar koşullarına göre kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren 24 saate kadar olan süre 1 gün olarak hesaplanır, 24 saati aşan ilk 59 dk’ya kadar olan gecikmeler için herhangi bir günlük kiralama ücreti alınmaz. 59 dk’yı aşan gecikmelerde (günlük hesaplanan hizmetler de navigasyon, ek sürücü, sigorta, çocuk koltuğu vb.- dâhil) günlük kira bedeli alınır.

Araçlar günlük 400 km , 10 gün ve üzeri en çok 4000 km ile sınırlıdır. Üst sınıf ve Premium araçlarda günlük sınır 300 km, 10 gün ve üzeri en çok 3000 km ile sınırlıdır. Kiralama süresi içerisinde km aşımı olması halinde aşılan her km için, kiralanan araç grubuna bağlı olarak ek ücret alınır.

Tek Yön Kiralamalar

Rezervasyon sırasında alış ve bırakış istasyonları farklı şehirlerde ise, iki istasyon arasındaki özelliklere göre Europcar Türkiye’nin belirlediği tek yön ücreti tahsil edilir.

Ofis çalışma saati dışında araç teslimi ya da bırakılması

Aracınızı ofis çalışma saati haricinde teslim almak ya da bırakmak isterseniz 300 TL (KDV dahil)  ödemeniz gerekir. Bu ücret, teslim alma ve teslim bırakma saatinizin her ikisi ofis çalışma saatinin dışında ise ayrı ayrı tahsil edilir. Bu servis talebi için ofis ve personel uygunluğuna göre servisin alınacağı ofis ile uzlaşılmalıdır.

Rezervasyon sırasında alış ve bırakış istasyonları farklı şehirlerde ise, iki istasyon arasındaki özelliklere göre Europcar Türkiye’nin belirlediği tek yön ücreti tahsil edilir.

Uzatma

Kiracı kullandığı araçla ilgili uzatma talebini kiralama bitiminden en az 1 gün (24saat) öncesinde ilgili ofise bildirmekle yükümlüdür. Uzatma talebi, ilgili kiralama ofisinin onayıyla gerçekleştirebilir. Uzatma bedeli anlaşma koşullarına göre Europcar fiyatlarından talep edilebilir.

Online rezervasyon koşulları, rezervasyon değişikliği, iptal veya no-show

Ön Ödemeli rezervasyonlarda kiralama günü, saati, araç bilgileri güncellenemez, değişiklik yapılamaz. Rezervasyon değişikliği yapılmak istenmesi durumunda rezervasyonun iptali gerekmektedir. Aşağıda belirtilen iptal ve iade koşulları geçerlidir. İptalin ardından istenilen değişikliğe göre yeni rezervasyon yapılabilir.

Ön Ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.

Ön Ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli Europcar liste fiyatlarından tahsil edilir.

Rezervasyon başlangıç tarih ve saatinden 24 saat önce yapılan iptallerde ücretsiz iade yapılmaktadır.  24 saat kala yapılan iptallerde 1 günlük kira bedeli tahsil edilerek geri kalan ücret iade edilir. (1 günlük rezervasyonlarda iade yapılmayacaktır)

Ön Ödemeli rezervasyonların iadesi Bankaların işlem yoğunluğuna bağlı olarak 5-21 iş günü arasında kartınıza yansıyacaktır.

Ön ödemeli ve yerinde ödemeli yapılan rezervasyonlarda rezerve edilen araç tüm ofislerde rezervasyon saatinden itibaren 2 saat garanti edilir. Bu süre içerisinde aracın alınmaması durumunda rezervasyon iptal edilir ve ücret iadesi yapılmaz.

Rezervasyonunuzu araç alış saatinden sonra yapacağınız iptallerde ya da belirtilmeyen iptal talebi halinde ise, ön ödeme tutarı tümüyle tahsil edilir ve iade yapılmaz. Aşağıdaki şartların sağlanamaması durumunda araç tahsis edilemeyecek olup, iade gerçekleşmeyecektir.

            *Ödeme şekli sadece kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması yoktur.

            *Kiralama ve araç gruplarına göre değişen provizyon tutarının kişiye ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soy isim bilgisi bulunmalıdır.

*Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limitin olması gerekmektedir.

* Üst segment araç kiralamak için farklı bankaya ait 1 kredi kartı ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Özellikle Havaalanı ofislerinde uçuş numarasının yazılmaması sebebiyle oluşacak gecikmeler neticesinde aksilik yaşanmaması adına rezervasyon sırasında uçuş numaranızı yazmanızı ihmal etmeyiniz.

Mücbir* sebepleri oluşturan durumlar halinde ön ödemeli ücret tümüyle iade edilir. Bunun yanında iptal ve No Show ücreti de yansıtılmaz.

Europcar Türkiye dışında üçüncü bir kaynak kullanılarak yapılan ön ödemeli rezervasyonlarda ilgili kuruluş veya kaynağın kural ve uygulamaları geçerlidir.

 • Kullanılmayan günler

Dönmesi gereken günden erken teslim edilen ön ödemeli rezervasyonlarda iade yapılmaz. Dönüş tarihiyle ilgili değişiklik talebi, kiralama başlamadan önce Europcar merkez rezervasyon bölümümüzden ya da ilgili ofisten yapılmalıdır. Kiralama başlangıcında ya da sonrasında talep edilecek değişiklik talepleri geçersizdir.

 • Değişiklik

Yurtiçi kaynaklı rezervasyon değişiklik talebinizi Europcar rezervasyon merkezimize rezervasyon@europcar.com.tr e-posta ya da 0850 377 0 377 numaralı telefonlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı kaynaklı ön ödemeli rezervasyonlarınız için rezervasyon yaptığınız kanal üzerinden talebini bildirmeniz gerekir.

2.  Kiralayan ve Ek Sürücünün Sorumlulukları

a)  Araç, aksesuarları ve anahtarı (varsa diğer anahtarları) ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz ve size verilmiş veya araca monte edilmiş bir güvenlik cihazı mevcutsa onu kullanınız. Hasara neden olabilecek kötü hava koşullarına karşı aracı korumalısınız. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ ve motor sıcaklık seviyelerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.

b) Güvenli, yol koşullarına ve hız sınırlarına uyarak aracı kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.

c) Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, aracın “sahibi” konumunda olarak, otomobili 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız. Daha sonra ortaya çıkacak herhangi bir suç, park cezası, trafik cezalarının sorumluluğu size aittir. Buna ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir. Bu paragrafta izah edilen zorunluluklardan dolayı, araç bize iade edilene kadar kiralama sözleşmesi yürürlükte kalacaktır.

Tüm filomuzdaki araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama sürenizin sonlandığında, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür.
HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yapmanız durumunda; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi) ilgili devlet kurumlarına Europcar tarafından ödenir ve kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir. 
d)  Aracın köprü ve çukurlar gibi düşük seviyeli yerlere vurması, dağlık vb. arazi, bataklık ve kumsalda kullanılması sonucu olacak tüm zararlar ile bu yerlerde kullanılması nedeniyle aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Araçta hiçbir değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Tavana port bagaj takılması ya da bisiklet taşıma askıları için ofislerimize başvurunuz, onayımız dışındaki uygulamalarda sorumluluk size aittir.

e)  Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz. Güvenlik nedeniyle, hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz.

f) Herhangi bir yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Eğer size onay verirsek, yapılan işle ilgili harcamaları belgelemeniz durumunda tarafınıza ödeme yapılacaktır.

g) Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen bizi uyarmanız gerekmektedir.

h) Aracı sizinle önceden anlaştığımız yere, normal çalışma saatlerimiz içinde getirmeniz gerekmektedir. Aracın durumu kontrol edilerek, bizim çalışanlarımız ya da yetkilendirdiğimiz kişiler tarafından görülerek teslim alınmalıdır. Eğer aracın durumunu siz kontrol edemeyecek durumdaysanız veya aracı çalışma saatleri dışında iade etme konusunda sizinle anlaştıysak, yetkilendirdiğimiz kişi ya da bizim çalışanımız tarafından takip eden iş günü mesai başlangıcından itibaren 4 saat içerisinde durumu tespit edilinceye kadar geçen sürede ortaya çıkacak zararlardan siz sorumlu olursunuz.

i) Araçta onayımız dışında yapılan değişikliklerden dolayı, kiralama öncesi durumuna döndürmek için yapacağımız harcamalar (örneğin ekstra onarım zamanı ya da gereken malzeme ve aletler için ) veya aracın içinin zarar görmesi durumunda, araca bağlanacak veya araç içinde olmasından dolayı, herhangi bir elektrik veya elektronik aparatın kullanımı sonucu oluşacak zarar ziyandan kiralayan sorumludur. Kullanacağınız cihazları kullanım kılavuzlarına uygun olarak kullanınız ve ofis personelinden konu hakkında bilgi alınız.

3.  Özel Eşyalar

Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalar için sorumluluk kiralayana ait.

4.  Aracı Kullanmak İçin Gereken Koşullar

Kiralayan veya kontrat üzerinde belirtilen diğer ek sürücülerin uyması gereken koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Aracı yarışmak için, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
 • Aracı, alkollü iken veya uyuşturucu etkisi altındayken kullanmamalısınız.
 • Aracı size yazılı izin vermediğimiz müddetçe Türkiye sınırları dışında kullanmamalısınız.
 • Aracın belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamalısınız.
 • Siz ve kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler, yazılı onay vermediğimiz sürece hareket eden ya da etmeyen başka araçların ya da eşyaların itilmesinde ya da çekilmesinde kullanmamalısınız (Europcar tarafından çekme kancasına sahip araçlar hariç; maksimum yük 1.000 kg).
 • Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında kullanmamalısınız.
 • Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında ve diğer yasal olmayan işlerde kullanmamalısınız.
 • Yanıcı veya tehlikeli maddelerin yanı sıra toksik, aşındırıcı, radyoaktif veya diğer zararlı maddelerin taşınması, 
 • Kokusu veya durumu nedeniyle araca zarar veren veya Europcar'ın aracı tekrar kiralayabilmesi için zaman veya para kaybetmesine neden olan herhangi bir şey taşıyan , - canlı hayvanların taşınması (evcil hayvanlar hariç, Europcar tarafından önceden izin alınması şartıyla),
 • Europcar tarafından tedarik edilmedikçe portbagaj, bagaj taşıyıcı veya benzeri eşyalarla, - başka kişiler tarafından yeniden kiralanması veya kullanılması, -
 • Kiralama veya ödül için yolcu taşıma, -
 • Nerede olurlarsa olsunlar mitinglere, yarışmalara veya denemelere katılmak, sürüş dersleri vermek, -
 • Asfalt olmayan yollarda, yüzey veya onarım durumunun aracın tekerleklerini, lastiklerini veya gövde mekaniği altındaki mekaniklerini tehlikeye atabilecek yollarda seyahat etmek,
 • Araçta taşınan mal ve bagajların hiçbiri (paketleme ve istifleme ekipmanı dahil) araca zarar veremez, yolcuları riske sokmaz,
 • Karayolları Kanunu, karayolu trafik yasaları veya benzeri diğer yasalara uymak zorundadır.

5.  Ücretler

Ödenecek ücretler aşağıda belirtildiği gibidir;

a) Bu araç teslim fişinde belirtilen kiralama ve diğer ücretleri.

b) Maddede “Sizin Sorumluluklarınız” bölümünde belirtilen kurallara uymamaktan dolayı oluşan ücret, zarar, hasar, harcama, maliyet veya yükümlüklerin toplamı.

c) Yakıt doldurma servis ücreti; araçlarımız harici bir durum olmadığı takdirde dolu depo teslim edilir ve aynı şekilde teslim etmeniz talep edilir. Kiralama başında yakıtı size verdiğimiz seviyede geri getirmemeniz durumunda, yakıt ücreti, Araç Teslim Fişi üzerinde belirtilen tutardan ya da kiralama yaptığınız yerde banko üstünde basılı olarak bulunan broşürlerde belirtilen tutardan veya mevcut pompa satış fiyatlarına 50 TL(%20 KDV dahil) servis ücreti ilave edilerek tahsil edilecektir.

d) Tüm geçiş ücretleri (köprü, otoyol, vapur, vb.) , trafik cezaları ve park ya da diğer trafik suçlarından dolayı oluşan mahkeme masrafları (aracın bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masrafları da kapsar) ve aracın müsadere edilmesi durumunda doğacak zararlar.

i. Bir kurum tarafından talep edilen herhangi bir ceza ya da ücret.

ii. Adınıza ödenen trafik cezaları veya ortaya çıkabilecek maliyetler, yasal indirimli tutara, 80 TL(%20 KDV dahil) hizmet bedeliyle tahsil edilir.

iii. Kiralama süreniz içerisinde HGS kullanımınız, kiralama bitiminin ardından 20 TL(%20 KDV dahil) hizmet bedeliyle tahsil edilir.

iv. Hasar nedeniyle aracın servis sürecinin yönetilmesi vb. işlemler için 250 TL(%20 KDV dahil) Hasar hizmet bedeli tahsil edilir (Seçilen Güvence paketine göre değişebilir).

vi. Kış dönemi içerisinde araçlarda yer alan kış lastikler için günlük 250 TL(%20 KDV dahil) ücret talep edilir.

e) Kiralama çıkışında Araç Durum Raporunda belirtilmeyen ve kusurlu olup olmamanıza bakmaksızın oluşan hasar onarım bedelleri, aracın çalınması durumunda aracı yenileme bedeli, kiralama başlangıcında belirtilen güvenceler (madde 6 da açıklanan) doğrultusunda oluşacak ücretler.

f) Kullanıcı hatasından dolayı oluşacak hasarların tamir süresi kadar veya aracın çalınması durumunda aracın bedelinin ödenmesi için beklediğimiz süreye (45 gün) karşılık gelen kullanım kaybı ücreti.

g) Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri.

h) Aracı teslim etmek ve teslim almak için ortaya çıkabilecek ücretler.

i) Borcunuzu zamanında ödememekten dolayı Merkez Bankası aylık kredi faiz oranlarına göre gecikme cezası uygulanır.

j) Yukarıda belirtilen ücretlere uygulanan KDV ve diğer vergiler ( KDV oran değişikliği veya resmi olarak ilan edilen ek vergiler)

6.  Hasar Korunma Programımız

Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. Europcar bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Rezervasyonunuza dâhil olan güvenceler fiyat teklifinizde ve/veya rezervasyon konfirmasyonunuzda yer almaktadır.

Fiyatlarınıza dâhil olmayan güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden satın alabilirsiniz. Geçerli limitlerle ilgili detaylı bilgiyi de satış ofislerimizden alabilirsiniz.

a)  Üçüncü şahıslara karşı sigortalamayla ilgili olarak yasal zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bir kaza sonucunda, bir kişiyi yaralamanız, öldürmeniz veya malına maddi zarar vermeniz durumunda, resmi olarak belirtilmiş olan trafik sigortası limitleri geçerlidir (mülkiyete gelebilecek zararlarda Trafik sigortası kapsamındaki limitler geçerlidir). IMM güvencesi alarak olası kazalarda üçüncü şahıslara karşı trafik sigortasının teminat altına aldığı yasal sınırların üzerinde bir güvence sağlayabilirsiniz.

b)  Araç Teslim Fişi üzerinde belirtildiği gibi, CDW / THW (Muafiyetli Hasar Koruma paketi- Hırsızlık koruma paketi) satın aldıysanız, araçta oluşan hasar veya çalınma teminatımız altındadır. Bu güvencenin muafiyetli olması, sizin mutlaka kısmi ödeme yapmak zorunda olduğunuzu göstermektedir. Araç Teslim Fişi üzerinde veya broşür ya da belgelerimizde yazılı olan güncel muafiyet bedelini ödemekle yükümlü olursunuz. Hasar muafiyet bedelleri ve güvenceler konusunda ofislerimizden ve rezervasyon merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

c)  LCF koruma paketini almanız durumunda, trafik kazası olmaksızın meydana gelen lastik patlama ve yarılmaları, aracın camları, ön farları, sinyal lambaları ve dış aynalarının kırılması bedelleri karşılanır.

Hasar Güvence Paketleri  Kapsamı Dışında Kalan Durumlar:

 • Otomobili kullanan kişinin yasal sınırı aşan alkollü veya uyuşturucu etkisi altında karıştığı her kaza
 • Otomobilin sürücüsü sebebiyle trafik tarafından bağlanması
 • Otomobilin altının (Marş biyel, karter) kaza olmaksızın vurulması
 • Otomobilin koltuk döşemesinin yanması, sıvı dökülmesi, aşırı kirli teslim edilmesi
 • Otomobilin dağlık arazi, kumluk, bataklık, kumsal vb. trafiğe uygun olmayan yollarda otomobillerin tahammül güçlerine ve özelliklerine aykırı amaç, yer ve yollarda kullanılması, ralli, hız denemesi, motorlu sporlarda ve trafiğe kapalı alanlarda sürülmesinden dolayı oluşan hasarlar.
 • Yetkili servisler tarafından belirlenen ve rapor edilen özensiz, dikkatsiz veya aşırı zorlama sonucu oluşmuş hasar-arıza zararlardan kiralayan sorumludur.
 • Şahsi eşyalarınızın otomobilden çalınması, aracın anahtarının çalınması, suya düşmesi, ruhsat, plaka ve/veya avadanlık, jant kapağı ve stepne kayıpları, kiralanan ek ürünlerin kayıp ve zararları,
 • Sözleşmede kayıtlı olmayan sürücünün karıştığı kazalar ya da hasarlar
 • Doğal afetler sonucu oluşacak hasarlar.
 • Otomobilde kafessiz hayvan taşınması sonucu oluşan zararlar.
 • Kullanım hatası ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik vb. nedenlerle (sayılanlarla sınırlı olmaksızın, hatalı vites değiştirilmesi nedeni ile şanzıman arızası, uyarı ışığı yandığı halde aracın kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle oluşacak hasarlar, yakıttan kaynaklı arıza ve hasarlar vb.) oluşan her türlü mekanik ve elektrik dâhil olmak üzere tüm zararlar
 • Vandalizm, terör ya da toplumsal olaylar nedeniyle oluşan hasarlar
 • Kiralama sırasında doğru olmayan ya da eksik verilen bilgi sonucu yaşanan masraflar, hasar vb.
 • Mücbir sebep:

KARŞILIKLI VE TEK TARAFLI TRAFİK KAZALARINDA KİRACI MUTLAKA KAZA RAPORU VE ALKOL RAPORU TEMİN ETMEK ZORUNDADIR. İLGİLİ RAPOR DÜZENLENMEMESİ HALİNDE KİRACI OLUŞAN HASARLARDAN TÜMÜYLE SORUMLUDUR.

Önemli Notlar

 • Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak derhal ve 24 saatten geç olmamak koşuluyla kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren +90 850 475 00 00 numaralı Tam Destek Hattına bilgi verilmesi zorunludur.
 • Aracın çalınması durumunda da derhal ve 24 saatten geç olmamak koşuluyla en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 +90 850 475 00 00 numaralı Tam Destek Hattına bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3’cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren +90 850 475 00 00 telefondan yardım temin edilmelidir.
 • Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz.
 • Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi veya Rezervasyon merkezimizi arayınız.
 • Kiralama sırasında kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda +90 850 475 00 00 numaralı Tam Destek Hattımızı arayınız.
 • Aracın TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır.
 • ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler.
 • Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir;

Kaza Anında Yapılması Gerekenler,

Kazada Trafik Polisi Ya Da Jandarma Tarafından Rapor Gerektiren Haller

 • Çift taraflı kazalarda tarafın/tarafların ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopisini veya okunaklı görselini almak,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 • Olay yeri kazanın şekli ve bulunduğu yeri araç plakası görünecek şekilde birden fazla görselini edinmek,
 • Yeterli güvenlik önlemi almadan aracı terk etmemek,
 • Sürücüde akıl sağlığı ve alkol şüphesi varsa,
 • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise,
 • Kamuya ait eşyada zarar meydana geldiyse,
 • Kazada sadece 3. Kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin Trafik sigortası yok ise,
 • Trafik kazası ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa,
 • Kaza oluşunda karşı sürücüyle anlaşamamanız halinde

7.  Veri Güvenliği

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") kapsamında kişisel verileriniz, satış, satış sonrası destek, kiralama gibi sözleşmesel süreçlerin kurgulanması, FAZ Otomotiv A.Ş. (“Europcar Türkiye”) tarafından Veri Sorumlusu sıfatıyla, aşağıda açıklandığı çerçevede, ürün ve hizmetlerinin, avantaj veya kampanyaların sunulabilmesi, bilgilendirme, tanıtım, pazarlama ve satış da dahil olmak üzere her türlü iletişimin sağlanması, hukuki süreçlerin ve resmi kurumlarla iletişim süreçlerinin takibi ve icrası, ve bu amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilebilmesi, mevzuatta belirtilen yükümlülüklerin ifa edilebilmesi, işlem yapanın/yaptıranın kimliğinin tespit edilebilmesi, elektronik ortamda veya basılı olarak kayıt ve belge düzenlenebilmesi, mevzuatta öngörülen evrak saklama, raporlama ve bilgilendirme yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi ve istatistiksel amaçlarla işlenebilecektir.

Yukarıda belirtilen amaçlarla kişisel verileriniz, denetleyici ve düzenleyici makamlar ve ilgili kamu kuruluşları, meslek kuruluşları ve benzeri kuruluşlar ile; mevzuat hükümlerinin izin verdiği kişi veya kuruluşlara, mevzuatta belirtilen amaçlara konu faaliyetlerini yürütmek üzere hizmet alınan, işbirliği yapılan kişi ve kuruluşlar ile destek hizmeti sağlayıcılarına mevzuatın izin verdiği ölçüde aktarılabilecektir.

Kişisel verileriniz, Kanunun 5. maddesinde belirtilen, “Kanunlarda açıkça öngörülmesi”,  “Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması”, “Veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması”, “Bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması” ve “İlgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması”  hukuki sebeplerine dayanarak; sözlü, yazılı veya elektronik ortamda; tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olarak otomatik olmayan yollarla toplanabilecektir.

Kanun’un “ilgili kişinin haklarını düzenleyen” 11. maddesi kapsamındaki taleplerinizi, Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’e göre, E-5 yanyol Pamukkale sok. No:2 FDN Plaza Soğanlık-Kartal adresinden yazılı olarak  Europcar Türkiye’ye iletebilirsiniz.

Kişisel Verilerin İşlenmesi Onayı

Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda, kişisel verilerinizin Europcar Türkiye tarafından işlenmesine açıkça rıza gösteriyorsanız aşağıda yer alan “Kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyiniz.

Kabul Ediyorum

8.   Sözleşmeyi Sonlandırma

Aşağıda belirtilen ana koşullara uymamanız durumunda sözleşme Europcar Türkiye tarafından tek taraflı feshedebilir.

a)  Bir nihai tüketici iseniz, kira bedellerinin zamanında ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fesih olur. Bu durumda kiracı otomobili derhal iade etmek durumundadır. Aracın iade edilmemesi halinde, kiracı güveni kötüye kullanma suçunu işlediğini resmen kabul ve taahhüt eder. Eğer borçlarınıza karşılık herhangi bir malınıza haciz konduğunu veya böyle bir konunun size tebliğ edildiğini tespit edersek bu sözleşme  Europcar Türkiye tarafından tek taraflı feshedebilir.

b)  Bir ticari bir firma iseniz, aşağıdaki durumlarda sözleşme  Europcar Türkiye tarafından tek taraflı feshedebilir:

 • Firmanız tasfiye sürecindeyse, kayyumdaysa, mallarınız yediemindeyse veya takipteyse
 • Alacaklılarla anlaşmak için hukuki yollara gittiyseniz
 • Mallarınızın borçlarına karşılık haczedildiğini tespit edersek
 • Bu sözleşmenin koşullarına uymazsanız

c)   Bu sözleşmeyi tek taraflı olarak sonlandırmamız, bu sözleşmeden doğan borçlarınızı tahsil etmemizi etkilemeyecektir. Eğer bu sözleşmenin ana gereksinimlerini yerine getirmezseniz sizden ek ücretler talep etme hakkımızı saklı tutarız. Aracı sizden geri alır ve bu durumun oluşmasından dolayı sizden ek ücret talep edebiliriz.

d)  Bu sözleşmenin sora ermesinden sonra, her ne kadar bitmiş de olsa, aracı güvenli bir şekilde korumak ve en yakın ofise teslim etmek zorunda olduğunuzu kabul edersiniz.

9.   Yetkili Mahkeme

Bu sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu ülkenin kanunları ve İstanbul Anadolu Adalet Sarayı İcra ve mahkemeleri yetkili olduğunu kabul ve beyan ederim.

Bize Ulaşın: 0850 377 0 377


Aynı Akıllı Uygulama. Daha Hareketlilik..
Şimdi iPhone, iPad ve Android için Europcar mobil uygulamasını indirin! Daha fazla bilgi
Araç Kiralamada Yeni Dönem Europcar ile Başlıyor!
Araç kiralamada artık uzun prosedürler, sınırlı sayıda seçenek, gizli ücret ve sınırlı hizmet ağıyla vedalaşmanın vakti geldi!

Bundan böyle rent a car hizmetlerinden faydalanmak için firma araştırması ve fiyat kıyaslaması yapmaya gerek duymayacaksınız. İş,gezi ya da tatil amacıyla araç kiralama hizmetlerine ihtiyacınız olduğunda önceliğiniz Europcar olacak.

Ankara,İstanbul ve İzmir gibi metropol kentlerin yanı sıra Türkiye’nin pek çok kentinde ve dünyanın pek çok ülkesinde aktif bir tempo ile sizlere hizmet sunmaktayız. Havaalanı lokasyonlarında da hizmet ağımız mevcut. Uçak seyahatlerinizin hemen ardından araba kiralama hizmeti kapsamında seçtiğiniz aracı havaalanında teslim alabilir ve yolculuğunuza keyifle devam edebilirsiniz.

Günlük, Aylık ve Uzun Dönem Araç Kiralama Hizmetleri | Yurt İçi ve Yurt Dışı Araç Kiralama Hizmetleri | Rent a car | Kiralık araç | Ucuz Kiralık Araç | İstanbul Rent a car

Avrupa’nın Lider Araç Kiralama Markası

2016 TripAdvisor Seyahat Seçimi